5 trendów w projektowaniu domowego biura na 2021 rok

projektowanie biur

Dla wielu osób pierwszą rzeczą na liście życzeń, która powstała podczas pandemii, jest domowe biuro. Konieczność home office wymusiła na nas stworzenie przestrzeni do pracy dopasowanej do naszych potrzeb. Dziś biuro domowe staje się kluczowym punktem pośród czterech kątów. Nie chodzi tylko o wystrój czy stworzenie atrakcyjnej i ciepłej przestrzeni – liczy się optymalizacja naszej wydajności. 

Wydzielone biuro może stworzyć jasną barierę pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym – zwłaszcza gdy pracujemy z domu. Praca z jadalni, gdzie na co dzień spożywamy posiłki z rodziną lub w łóżku, w którym zazwyczaj się relaksujemy, może wpłynąć na obniżenie wydajności i jakości wykonywanych zadań.

Większy metraż i przestrzenie wielofunkcyjne

Pod wpływem pandemii nasze domy zaczęły pełnić funkcje biur, szkół, siłowni, kin i placów zabaw. Konsekwencje tej sytuacji zmieniły sposób życia. Dlatego w nowym roku będziemy szukać większych mieszkań wśród oferowanych nieruchomości i chętniej sięgniemy po rady na przeprojektowanie swoich własnych M, aby przywrócić równowagę w naszych wielofunkcyjnych przestrzeniach.

Domowe biura uległy zmianie. Kojarzone były z dodatkową pracą lub działalnością gospodarczą prowadzoną w domu – część przedsiębiorców na siedzibę swojej firmy wybiera przecież swoje mieszkanie. Dziś to niemal obowiązkowy element we własnym „M”.

Domowe biuro z kolorem

Kolory w domowym biurze odgrywać będą kluczową rolę. W miejscu, gdzie konieczne jest stworzenie warunków do maksymalnej koncentracji, należy z najwyższą starannością podejść do odpowiedniego doboru palety barw.

– W tym roku będziemy mogli pożegnać się z całkowicie neutralnymi schematami, które dominowały w przestrzeniach przez ostatnie kilka lat. Nadchodzącym trendem będzie nakładanie i miksowanie kolorów oraz tekstur. Wśród najnowszych trendów, które wejdą w modę w 2021, warto zwrócić uwagę na połączenie błękitu czy fioletu ze złotymi tonami. Połączenie takiej palety tworzy klasyczną parę, do którego pasują eleganckie style: Art deco, glamour i nowoczesny  — tłumaczy Emil Basta z WPBM „Mój Dom” S.A.

Rok 2021, dzięki żywej palecie barw, ma wnieść więcej radości. Podobnie jak w przypadku pozostałych pomieszczeń w domu, wzrośnie liczba kolorowych akcentów — od odważnych dywanów po wyraziste krzesła. Projektanci zakładają, że dodanie koloru do biura jest sposobem na wypełnienie braku współpracowników i ich osobowości.

Rośliny przy pracy

Podczas pandemii nie każdy mógł pozwolić sobie na codzienną styczność z naturalnym otoczeniem. Obecność roślin domowych w naszych pomieszczeniach jest bardzo korzystna dla naszego zdrowia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Rośliny są nie tylko estetyczną dekoracją, ale również skutecznym sposobem na stworzenie odpowiedniej wizualnej separacji w przestrzeni. Najbardziej popularnymi roślinami pokojowymi, które oczyszczają powietrze, są skrzydłokwiaty, paprocie, draceny, areki i begonie.

Przestrzeń do wideorozmów

Ściany z dobrym oświetleniem i tłem sprzyjającym wideokonferencjom pomagają uzyskać dobre pierwsze wrażenie podczas kontaktu z ludźmi, których nie poznaliśmy osobiście. Scenariusze rozmów przez Skype czy Zoom zainspirowały projektantów wnętrz do przewidzenia, że w 2021 roku w domach pojawią się stylowe ściany z ciekawą galerią plakatów, wzorzystą tapetą czy nietuzinkową lampą. Przy tworzeniu takiego tła należy unikać osobistych przedmiotów — rodzinne zdjęcia lub czapka ulubionej drużyny sportowej mogą rozpraszać uwagę rozmówców.

Wygodne meble i stylowe dodatki

Głównymi elementami w biurze są dwa meble — biurko i krzesło. Ten komplet uzależniony jest od powierzchni przeznaczonej na biuro. Przy wyborze tych podstawowych elementów pod uwagę bierzmy ich wygodę i praktyczność.

Dawno minęły czasy, zwykłe krzesła biurowe z czarną siatką były jedyną opcją wyboru. Różnorodność kolorów i stylów podniosła poprzeczkę dla tradycyjnych krzeseł biurowych, zapewniając jednocześnie komfort potrzebny do całodniowej pracy.

W nowym roku trendem będą regulowane biurka, które pozwalają na zmianę pozycji w ciągu dnia. Taki mebel ma nie tylko wpływ na nasz stan zdrowia czy samopoczucie, ale i postawę.

Produktywność pochodzi nie tylko z odpowiednio dobranego sprzętu biurowego, ale także pracy w relaksującej i miłej dla oka przestrzeni. W swoim domowym biurze możemy umieścić kilka elementów, które przywołują poczucie spokoju i dobrego samopoczucia. Dobrym przykładem może być aksamitna poduszka na krzesło, unikalna podkładka pod mysz, stylowy organizer lub oryginalna doniczka na kwiatek. Zadbajmy o swój komfort psychiczny – to przecież miejsce, w którym spędzamy przynajmniej jedną trzecią swojej doby.

Recommended Articles

Dodaj komentarz