Santander Leasing – powrót do 2-cyfrowego tempa wzrostu dynamiki inwestycji.

santander leasing

Jak podaje ZPL przez pierwsze sześć miesięcy br. branża leasingowa sfinansowała środki trwałe o łącznej wartości ponad 40 mld zł (36 proc. r/r). Na tym tle jeszcze lepiej wypadł Santander Leasing, który w pierwszym półroczu sfinansował inwestycje na poziomie 3 347 mln zł, rejestrując przy tym imponujące wzrosty w dynamice finansowania praktycznie każdej kategorii z segmentu pojazdów (prawie +72 proc. r/r) oraz maszyn i urządzeń (ponad +23 proc. r/r).


– Covid-19 dla wszystkich był głównym wyzwaniem poprzedniego roku i jak widać, jego skutki w pierwszym półroczu jeśli chodzi o realizację inwestycji zostały w znaczący sposób wyhamowane. Miały na to wpływ m.in. realizowane przez nas rozwiązania pomocowe czy oferowane w ciągu ostatniego roku środki w ramach tzw. tarcz antykryzysowych dla przedsiębiorców, którzy po okresie recesji od początku tego roku rozwijają się i tym samym wykazują większą skłonność do inwestowania – podkreśla Mariusz Włodarczyk, dyrektor zarządzający Santander Leasing. Jeśli chodzi o wyniki całej branży w pierwszym półroczu 2021 roku. Muszę przyznać, że na tle całego rynku wypadliśmy rewelacyjnie, odnotowując imponującą dynamikę finansowania wszystkich kategorii. Na nasze wyniki wpływ miała ścisła współpraca z partnerami w ramach programów finansowania fabrycznego, jak i z Santander Bank Polska w zakresie obsługi wspólnych klientów, a także elastyczne rozwiązania zaoferowane dla klientów i partnerów biznesowych – dodaje.

Pojazdy osobowe i dostawcze do 3,5 tony

Według danych ZPL branża leasingowa w pierwszej połowie 2021 roku sfinansowała pojazdy lekkie o łącznej wartości 17,7 mld zł, co stanowiło wynik o 29 proc. wyższy niż rok wcześniej. Oba typy pojazdów tj. pojazdy osobowe i dostawcze do 3,5 t., odnotowały wysokie dynamiki (odpowiednio 31,1 proc. r/r i 18,4 proc. r/r). Santander Leasing na tle rynku wypadł znacznie lepiej, rejestrując wzrost inwestycji w całym segmencie pojazdów o prawie 72 proc. r/r przy wartości sfinansowanych inwestycji prawie 1,87 mld zł. Spółka osiągnęła również imponujące dwucyfrowe wzrosty wartości finansowania zarówno w kategorii pojazdów lekkich (prawie +47 proc. r/r) przy wartości prawie 1,03 mld zł, jak i ciężarowych (+92 proc. r/r) przy wartości 357 mln zł, w tym dla pojazdów ciężarowych do 3,5t (prawie +55 proc. r/r) i wartości finansowania na poziomie ponad 215 mln zł oraz ciężarowych powyżej 3,5t (+200 proc. r/r) i wartości 142 mln zł.

Maszyny i urządzenia

Jak wskazuje Związek Polskiego Leasingu w segmencie maszyn i urządzeń rynek leasingu odnotował dynamikę na poziomie 21,8 proc. r/r i wartość 11,3 mld zł. W przypadku Santander Leasing dynamika finansowania całego segmentu wyniosła ponad 23 proc. r/r przy wartości 1,41 mld zł. Kluczowe dla tego wyniku były inwestycje w sektorze maszyn budowlanych (+42 proc. r/r), maszyn rolniczych (prawie +5 proc. r/r/), maszyn poligraficznych (+16 proc. r/r), maszyn do produkcji tworzyw sztucznych (+91 proc.) oraz maszyn i urządzeń do obróbki metali (+44 proc. r/r).

Dane z gospodarki napawają optymizmem

Jak wskazują analitycy Santander Bank Polska, po słabszych pierwszych trzech miesiącach br., niezłym drugim kwartale w drugiej połowie 2021 r. możemy spodziewać się silniejszego ożywienia gospodarki oraz przemysłu. Z dostępnych danych GUS wynika, że produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła rok do roku aż o ponad 18 proc., co w porównaniu z poprzednim miesiącem daje 4 proc. wzrost. Produkcja budowlana wzrosła o 4,4 proc. w czerwcu. Podobnie optymistycznie wygląda sytuacja jeśli chodzi o sprzedaż detaliczną, ze wzrostem  8,6 proc. r/r w czerwcu. Wart odnotowania jest również fakt, że nastroje konsumentów poprawiły się w lipcu – wskaźnik bieżący wzrósł do -13,5 pkt z -14,8 pkt w czerwcu. Dodatkowo według GUS przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w czerwcu o 21 tys. etatów (+2,8% r/r).

– Dla rynku leasingowego, od lat ściśle powiązanego z nastrojami przedsiębiorców w zakresie skłonności do rozwoju i realizacji inwestycji, opublikowane dane wynikowe polskiej gospodarki za czerwiec, dają podstawę do budowania optymistycznych scenariuszy. Leasing rozwija się stabilnie, wspierając inwestycje polskich przedsiębiorców praktycznie z każdej gałęzi gospodarki, a nasze badania Leasing Index wskazują, że inwestycje firm będą napędzać kolejne wzrosty w poszczególnych segmentach rynku. Potwierdzają to wskazania firm, które chodź w 18 proc. nie korzystają jeszcze z leasingu, to rozważają to w przyszłości – podsumowuje Mariusz Włodarczyk.

Recommended Articles

Dodaj komentarz