Praca w księgowości – jakie trzeba mieć predyspozycje?

ksiegowosc

Praca w księgowości nie jest łatwa, ale praktycznie zawsze jest dobrze płatna i zwykle jest gwarancją stabilnego zatrudnienia na wiele lat. Nie każdy jednak jest w stanie ją wykonywać. Potrzebna jest przede wszystkim duża determinacja. Jakie inne predyspozycje są konieczne na to stanowisko? Podpowiadamy.

Czym zajmuje się osoba pracująca w księgowości?

Najważniejszymi obowiązkami osoby zatrudnionej w dziale księgowości jest kontrola nad zestawieniami finansowymi przedsiębiorstwa oraz dbanie o to, aby realizować określone zadania związane z realizacją spraw skarbowych i prawnych. Wszystkie te zadania należy realizować według określonych wytycznych, które są zgodne z zasadami rachunkowości. Do obowiązków takiej osoby należy także księgowanie i weryfikowanie dokumentów, naliczanie płac, a także wystawianie faktur. Jest to bardzo odpowiedzialna praca, więc nie dziwi fakt, że osoby pracujące zarówno na etacie, jak i prowadzące własną działalność gospodarczą korzystają z ubezpieczenia OC, aby uniknąć odpowiedzialności finansowej w przypadku popełnienia nawet z pozoru niewielkiej pomyłki. Znalezienie takiej pracy w Krakowie lub w innych większych miastach nie jest wcale trudne.

Jakie predyspozycje musi mieć osoba pracująca w księgowości?

Warto na początek zauważyć, że jest to zajęcie bardzo żmudne, a przy tym wymagające dużej skrupulatności. Z tego też powodu praca w księgowości nie jest dla każdego. Najlepiej w takim środowisku czują się osoby, które preferują wykonywać obowiązki w sposób statyczny i nie przeszkadza im to, że nad jednym, mozolnym i powtarzalnym zadaniem muszą spędzić często wiele godzin. Dlatego kluczową kwestią jest cierpliwość oraz dokładność, a także odporność na stres i gotowość pracy pod presją czasu.

Jeśli szukasz pracy jako księgowy lub księgowa musisz wiedzieć, że dobra pamięć i analityczny umysł to podstawa, aby móc poradzić sobie dość często z rozwiązywaniem kilku zleconych spraw w tym samym czasie. Należy być także gotowym na nieustanną naukę nowych rzeczy. Prawo zmienia się z roku na rok. Księgowi muszą więc śledzić aktualne informacje podawane zarówno w specjalistycznej prasie, jak i obserwować to co dzieje się w ustawach.

Praca w księgowości to nieustanne operowanie na liczbach. To idealna praca dla osób dla których matematyka w szkole była przyjemnością. Nawet w dobie powszechnej komputeryzacji oraz dostępności wielu programów ułatwiających liczenie, wciąż należy sięgać pod własnej pamięci lub skorzystać szybko z kalkulatora, aby obliczyć kilka mniejszych równań.

Recommended Articles

Dodaj komentarz