Oszczędzanie z emerytury – jak to skutecznie robić?

a hand putting money coin into piggy bank a saving money for future investment concept Oszczędzanie z emerytury - jak to skutecznie robić? - Wiadomości Handlowe

Ze względu na niskie świadczenia emerytalne milionów starszych Polaków, finanse emerytów zawsze były tematem drażliwym. Po wprowadzeniu „trzynastek” i „czternastek” dla wielu osób w jesieni życia oszczędzanie z emerytury stało się łatwiejsze. Jak robić to skutecznie, aby mieć odłożone pieniądze na wypadek choroby lub innej pilnej potrzeby?

 

Czy oszczędzanie z emerytury jest w ogóle możliwe?

 

Świadczenie z ZUS pobierało w 2021 roku ponad 6 milionów osób, a liczba emerytów w Polsce z roku na rok będzie stale rosła. Nie jest to przy tym grupa jednorodna ekonomicznie. Ponad 8% emerytów pracowało w 2021 roku na pełen etat, mogąc liczyć na dodatkowy przychód. Tymczasem niespełna 6% ze względu na krótki staż pracy nie pobierało świadczenia emerytalnego nawet w kwocie dorównującej emeryturze minimalnej (1250,88 zł brutto).

 

Sytuacja finansowa w tych dwóch skrajnych przypadkach jest więc zupełnie inna. Trudno powiedzieć więc, aby oszczędzanie z emerytury było możliwe w każdej sytuacji. Dzięki dodatkowym świadczeniom w rodzaju „trzynastek” i „czternastek” wielu starszych ludzi dostrzegło jednak możliwość odłożenia pieniędzy na przyszłość. Pewną ulgę stanowiło również rozbudowanie portfolio usług publicznych o programy Senior+, Aktywni+ czy ASOS. Do przemyślenia struktury wydatków oraz lepszego zorganizowania budżetu domowego zachęca też niestety wysoka inflacja.

 

Szczególnie emeryci powinni planować budżet domowy

 

Chociaż szczegółowe planowanie budżetu domowego jest podstawą oszczędzania w każdym wieku, seniorzy powinni przykładać do tego jeszcze większą wagę. W ich przypadku mocno ograniczone są bowiem możliwości pozyskania dodatkowej gotówki. Z wiekiem coraz trudniej o pracę dorywczą, a zaciągnięcie kredytu po 65. roku życia graniczy z cudem. W takiej sytuacji emeryt nierzadko musi skorzystać z pożyczek pozabankowych, co – jeśli domowy budżet już teraz nie pozwala na zaspokojenie wszystkich potrzeb – może się wiązać z problemami z regulowaniem rat w przyszłości. Zatem zanim sięgnie po dodatkowe środki, lepiej rozważyć szukanie oszczędności.

 

Jakie są podstawy planowania budżetu domowego dla seniorów? Aby mądrze oszczędzić z emerytury, należy:

 1. Określić regularne przychody.
 1. Dodać przychody nieregularne – świadczenia z MOPS, dodatkowe zasiłki, dochody z wynajmu mieszkania itd.
 2. Spisać skrupulatnie stałe wydatki.
 3. Podzielić wydatki na kategorie (np. jedzenie, leki, rachunki, rozrywka).
 4. Dodać do nich grupę „oszczędzanie”, nawet jeśli na początku odkładana kwota miałaby stanowić drobny ułamek budżetu.
 5. Na każdy miesiąc zaplanować też określoną kwotę na wydatki nieplanowane.
 6. Zidentyfikować koszty, które można obniżyć, a także stałe zobowiązania, które przestały być potrzebne, a są regulowane z przyzwyczajenia, np. utrzymywanie telefonu stacjonarnego.
 7. Poprosić o pomoc w ocenie budżetu młodszych członków rodziny oraz przyjaciół.

 

Oszczędny emeryt musi uważać na promocje i oszustów

 

Wielu emerytów wychowywało się w czasach, gdy naczelnym celem wielu zawodów nie była przede wszystkim sprzedaż i maksymalizacja zysków pracodawcy. Stąd większe zaufanie do pracowników banków, aptek czy sprzedawców w osiedlowych sklepikach. Starszemu człowiekowi znacznie łatwiej sprzedać dodatkową usługę do konta, nieco droższy lek od promowanej w aptece firmy czy przecenioną bombonierkę przy kasie. To tylko kilka złotych? Nawet jeżeli zaufanie jest nadużywane w stopniu symbolicznym, w skali miesiąca przerodzić może się to w poważne ubytki z niewielkiego budżetu emeryta.

 

Oszczędny senior musi jednak zwracać uwagę nie tylko na małe wydatki, które drenują kieszeń niepostrzeżenie. Na jego pieniądze czyhają również prawdziwi naciągacze. Każda obietnica okazyjnego zakupu lub rozłożenia dużej kwoty na mniejsze raty powinna być traktowana przez emeryta z dużą dozą nieufności. Dobrze przyjąć zasadę, że nie podejmuje się ostatecznej decyzji przed upłynięciem co najmniej trzech dni i skonsultowaniem np. z młodszym członkiem rodziny.

 

W oszczędzaniu z emerytury pomaga korzystanie z przywilejów emerytalnych

 

Chociaż senior musi mierzyć się z wieloma wydatkami i finansowymi pułapkami, które nie są tak groźne dla młodszych osób, liczyć może także na pewne przywileje. Trzynasta i czternasta emerytura wypłacane są z urzędu, a informacji na temat bezpłatnych leków dla osób 75+ udzielają       lekarze oraz farmaceuci. Skorzystanie z udogodnień wymaga jednak podjęcia konkretnych działań, o których starsi ludzie często nie wiedzą.

 

Gdzie szukać informacji o wsparciu finansowym i społecznym dla emerytów?

 

 • W ogłoszeniach na stronie internetowej senior.gov.pl prowadzonej przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
 • W urzędzie miasta – samorządy prowadzą aktywną politykę senioralną, oferując chociażby darmowe usługi typu złota rączka czy przejazdy taksówką do lekarza.
 • W przychodni lekarskiej, gdzie uzyska się informacje o dodatkowych świadczeniach czy zniżkach na leki.
 • W domach kultury i bibliotekach, które organizują inicjatywy aktywizujące seniorów, połączone ze wsparciem materialnym lub dostępem do wiedzy eksperckiej.
 • W lokalnych fundacjach, zajmujących się wszelkimi formami wsparcia grup narażonych na wykluczenie społeczne.

Zaoszczędzone na naprawach czy lekach środki również można przeznaczyć na budowanie oszczędności. Nawet 50 złotych miesięcznie po roku daje już 600 zł oszczędności, czyli połowę kosztu zakupu nowej pralki.

 

Naturalnie należy pamiętać także o wsparciu ze strony rodziny i znajomych. Pomoc nie musi przyjmować formy materialnej. W kwestiach finansowych warto radzić się dzieci i wnuków, ich pomoc może okazać się nieoceniona np. przy wyborze nowej lodówki (lub znalezieniu na grupach ogłoszeniowych używanej, ale sprawnej), czy porównywaniu cen w okolicznych aptekach, a nawet zamawianiu zakupów.       W rozwiązaniu problemów typowo senioralnych pomogą znajomi w podobnym wieku. Samotni emeryci łączą się także niekiedy w pary (niekoniecznie damsko-męskie), zamieszkując razem w jednym mieszkaniu. Dzięki temu oszczędzają na wydatkach na rachunki i w każdej chwili mogą liczyć na wsparcie.

 

 

 

 

 

Recommended Articles

Dodaj komentarz