Ubezpieczenia na życie – dlaczego wybór odpowiedniej polisy jest tak istotny?

jak oszczedzac

Raczej nikogo nie trzeba będzie przekonywać, że ubezpieczenia na życie mogą przydać nam się w wielu różnych sytuacjach. Zgodnie z maksymą, która głosi, że przezorny jest zawsze ubezpieczony, znacznie łatwiej będzie nam poradzić sobie z różnymi nieprzewidzianymi wypadkami i sytuacjami, kiedy będziemy wyposażeni w odpowiednią polisę. No właśnie – odpowiednią. Na rynku jest bardzo dużo różnych ubezpieczeń – grupowych, indywidualnych, z dodatkowymi funkcjami. Ale które z nich wybrać, żeby mieć zagwarantowany odpowiedni poziom bezpieczeństwa?

Ubezpieczenia na życie – jakie są ich rodzaje?

Na samym początku warto zapoznać się z opcjami różnych polis, które są dostępne na rynku ubezpieczeń. Zdecydowanie jedne z ich najczęściej spotykanych rodzajów to ubezpieczenia na życie grupowe. W tym przypadku największą zaletą jest wygoda, gdyż chcąc sprawić sobie polisę grupową nie musimy sami wybierać się do ubezpieczyciela – wszystkie niezbędne formalności wypełni nasz zakład pracy lub placówka edukacyjna. Tego typu ubezpieczenia na życie mogą skusić także niskimi cenami.

Kolejna często wybierana opcja to ubezpieczenia na życie indywidualne. W ich przypadku możemy liczyć na bardzo kompleksową ochronę dostosowaną w pełni do naszych potrzeb. Dla wielu osób ta cecha może się okazać kluczowa, ponieważ ubezpieczenia grupowe wypadają w tym zakresie znacznie gorzej – ich zakres ochrony musi być dostosowany do potrzeb całej grupy.

Ubezpieczenia na życie a oszczędzanie

Jeśli ktoś przeglądał już oferty różnych ubezpieczeń na życie, z całą pewnością w oczy wpadły mu polisy z dodatkową ofertą oszczędnościową. Na czym polega ta opcja? To niezwykle proste – część każdej z opłacanej przez nas składki trafia na specjalne konto oszczędnościowe, natomiast pozostała kwota służy pokryciu kosztów polisy.

Czy to rozwiązanie się opłaca? Jak najbardziej – to świetny sposób na oszczędzanie kapitału, zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie możemy się do tego sami zmotywować. Ubezpieczenia na życie z opcją oszczędnościową może posłużyć nam do realizacji wielu naszych planów odkładanych w czasie, takich jak przykładowo zakup samochodu czy daleka wycieczka.

Które rodzaje polis są najlepsze?

Trudno jest stwierdzić jednoznacznie, która z przedstawionych tutaj ofert ubezpieczeń na życie może okazać się najlepsza. Musimy pamiętać o tym, że dobra polisa to przede wszystkim taki produkt, który jest dostosowany do naszych potrzeb i z tego powodu powinniśmy zawsze dobrze zastanowić się, jakiego dokonujemy wyboru.

Grupowe polisy to dobra opcja dla tych, którzy cenią sobie wygodę i minimum formalności. Jednakże ich zakres ochrony często bywa niewielki i może się okazać niewystarczający, jeśli prowadzimy bardzo aktywny tryb życia. Ubezpieczenie indywidualne będzie nas kosztowało nieco więcej, jednak w jego ramach będziemy mogli liczyć na znacznie większą pomoc w przypadku różnych, często bardzo trudnych do przewidzenia sytuacji. Ubezpieczenia oszczędnościowe natomiast to świetna oferta dla kogoś, kto potrzebuje określonego zakresu ochrony i dodatkowo chciałby, żeby jego polisa pomogła mu w realizacji planów na przyszłość.

Recommended Articles

Dodaj komentarz