Czy możemy wziąć pożyczkę, jeśli mamy złą historię kredytową?

karta kredytowa

Historia kredytowa i zdolność kredytowa wielu z nas nie kojarzą się zbyt dobrze. W niektórych sytuacjach, zła historia kredytowa jest w stanie uniemożliwić nam wzięcie pożyczki. Oczywiście, warto jest pamiętać o tym, że sami ją budejmy i to od nas głównie zależy, jak nasza historia kredytowa będzie się prezentowała w przyszłości. Faktem jest jednak, że każdemu zdarzają się mniejsze i większe potknięcia, więc czasami nasza historia pożyczek nie wygląda tak, jakbyśmy tego chcieli. Czy jest możliwość wzięcia kredytu nawet wtedy, kiedy mamy złą historię kredytową?

Biuro Informacji Kredytowej – co warto o nim wiedzieć?

Biuro Informacji Kredytowej, w skrócie BIK, to instytucja, której głównym zadaniem jest czuwanie nad historią kredytową osób w naszym kraju. Banki i niektóre instytucje finansowe mają obowiązek przekazywać do BIK dane odnośnie pożyczania przez nas pieniędzy, przez co w bazach tej instytucji możemy siłą rzeczy znaleźć o nas sporo informacji. Istnieje duża szansa, że BIK uwzględni w ocenie naszej historii kredytowej nie tylko pożyczki gotówkowe, ale nawet niektóre zakupy na raty.

Co ciekawe, o ile banki mają obowiązek informowania Biura Informacji Kredytowej o naszych poczynaniach finansowych, to takiego obowiązku często nie mają firmy, które udzielają pożyczek. Teoretycznie mogą zasięgnąć do ich bazy, lub spróbować zasięgnąć informacji w innej instytucji, takiej jak chociażby KRD. W praktyce jednakże, nie mają takiej konieczności, co oznacza, że pożyczka bez zdolności kredytowej lub ze złą historią kredytową, jest jak najbardziej możliwa.

Pożyczka bez zdolności kredytowej lub ze złą historią – jak ją uzyskać?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że firmy udzielające pożyczek także tworzą ludzie, którzy mogą nam pomóc w każdej trudnej sytuacji, jeśli odpowiednio z nimi porozmawiamy i wyjaśnimy nasz problem. Z racji tego, że takie firmy kredytowe nie muszą korzystać z baz BIK, jest możliwe to, by po zapoznaniu się z naszą indywidualną sytuacją udzieliły nam pożyczki. W tym celu konieczne będzie znalezienie takiej firmy pożyczkowej, która w swoim rekonesansie nie korzysta z bazy BIK, lub po prostu daje możliwość wzięcia pożyczki w każdych warunkach.

Dla niektórych firm, większe znaczenie będą miały regularne dochody wpływające na nasze konto, niż to jak radziliśmy sobie z pokrywaniem naszych długów w przeszłości. Co ciekawe – nie muszą to być wcale dochody pochodzące z tytułu naszego zatrudnienia. Istnieje możliwość otrzymania pożyczki nawet w sytuacji, kiedy naszym jedynym źródłem dochodu są chociażby świadczenia socjalne, takie jak 500+ lub zasiłek z MOPS. Oznacza to, że na pomoc finansową w postaci niewielkiej pożyczki możemy liczyć teoretycznie zawsze, nawet jeśli chociażby stracimy pracę. To duże ułatwienie dla wielu z nas, zwłaszcza w ostatnich, szybko zmieniających się czasach.

Oczywiście pamiętajmy o tym, że nasza historia kredytowa zależy w dużej mierze od nas. Jeśli chcemy ją poprawić, jest to jak najbardziej możliwe, jeśli włożymy to trochę wysiłku. Już spłacenie jednej pożyczki jaką mamy, z całą pewnością przedstawi naszą historię w lepszym świetle, tak samo jak regularne opłacanie rat.

Recommended Articles

Dodaj komentarz