Polskie prawo przewiduje możliwość zmiany formy opodatkowania już w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej. Rozwiązanie to często umożliwia obniżenie kosztów, dlatego warto na bieżąco analizować sytuację swojego przedsiębiorstwa. Jak można zmienić formę opodatkowania i jak wygląda taki proces w praktyce? Podpowiadamy.
Kiedy można zmienić formę opodatkowania?
Obecnie polskie prawo przewiduje cztery formy opodatkowania działalności gospodarczej osób fizycznych — skalę podatkową, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a także kartę podatkową. W momencie zakładania firmy należy wybrać jedną z nich. Kiedy się tego nie zrobi, automatycznie zostaną nam przypisane zasady ogólne, czyli skala podatkowa. Wskutek różnych zmian często jednak okazuje się, że wybrana przez nas forma nie jest dla nas korzystna. W takiej sytuacji można zmienić sposób opodatkowania, jednak proces ten jest obwarowany pewnymi warunkami i terminami.
W przypadku, kiedy chcemy wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub podatku liniowego, zmiany takiej musimy dokonać w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskaliśmy pierwszy przychód w bieżącym roku podatkowym. Przedsiębiorca, który wskutek np. rozszerzenia działalności nie może już rozliczać się np. ryczałtem, może zmienić formę opodatkowania na zasady ogólne w trakcie trwania roku.
Obecnie nie można zmienić swojej formy na kartę podatkową, ponieważ z tego rodzaju rozliczenia mogą korzystać jedynie osoby, które wybrały je przed rokiem 2022 i kontynuują rozliczanie w ten sposób. Więcej porad na temat zmian opodatkowania i dostępnych jego form znajdziemy na: https://pragmago.pl/porada/zmiana-formy-opodatkowania/.
Jak zmienić formę opodatkowania?
Zmiana formy opodatkowania nie jest trudna. Przedsiębiorcy, którzy chcą przejść na podatek liniowy lub rozliczać się na zasadach ogólnych, powinni zaktualizować dane w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, na przykład logując się przez profil zaufany.
Z kolei przedsiębiorcy, którzy chcą zmienić formę opodatkowania z zasad ogólnych lub podatku liniowego na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych powinni sprawdzić, czy forma ta jest dla nich dostępna, ponieważ mogą z niej korzystać tylko ci podatnicy, których przychody w poprzednim roku nie przekroczyły 2 mln euro.
Taka zmiana wiąże się z koniecznością złożenia odpowiedniego oświadczenia do urzędu skarbowego do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym firma osiągnęła pierwszy przychód w danym roku podatkowym lub do końca roku podatkowego, jeżeli został on osiągnięty w grudniu.